Lokalizacja

Świnoujście, jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża, położone jest na północno-zachodnim krańcu Polski.Posiada przepiękną szeroką i piaszczystą plażę. To tutaj woda w Bałtyku osiąga jak na polskie warunki rekorodowo wysoką temperaturę (w lipcu sierpniu tego roku średnia temp. wody to ok. 20 stopnia Celsjusza). Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach. Jego granice stanowią: od południa Zalew Szczeciński, od północy Morze Bałtyckie, od zachodu granica państwowa z Niemcami, zaś od strony wschodniej gmina Międzyzdroje. To właśnie dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu Świnoujście jest miastem o wielu obliczach - z jednej strony ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej (jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą marynarki wojennej, z drugiej - popularnym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną.

Chociaż popularnie mówi się, że miasto leży w krainie 44 wysp, to zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe, dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Tutaj mieszka 80% populacji Świnoujścia. Co ciekawe, tylko 40 km² wyspy należy do Polski, pozostała część, tj. 380 km² znajduje się po niemieckiej stronie. Wolin to największa polska wyspa. Oddzielona jest od stałego lądu cieśniną Dziwną, która tworzy rozlewiska Zatok Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Część Świnoujścia leżąca na wyspie Wolin (dzielnice Warszów, Przytór-Łunowo i Ognica) pełni funkcję dzielnicy przemysłowej i coraz częściej również turystycznej. Dzielnice Świnoujścia znajdujące się na wyspie Wolin są także „sypialnią” mieszkańców Świnoujścia. Trzecia zamieszkała wyspa to Karsibór - są tu doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania wędkarstwa
i sportów wodnych. Tutaj swoje miejsca ma m.in. Wyspa Skarbów. Na północy wyspy utworzona została ostoja ptaków Karsiborska Kępa. Na powierzchni przeszło 180 hektarów występuje ok. 140 gatunków ptaków, w tym również gatunki bardzo rzadkie.

Jedyną łączność pomiędzy wyspami Wolin i Uznam stanowią dwie przeprawy promowe, stąd też mieszkańcy wyspy Uznam mają prawo czuć się prawdziwymi wyspiarzami. Z uwagi na swoje położenie Świnoujście posiada wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. „Tu zaczyna się Polska” - mówią z uśmiechem jego mieszkańcy. Terminal promów morskich w Świnoujściu zapewnia stałe połączenia ze Szwecją i Danią dla pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych. Terminal stanowi ważne ogniwo łączące Europę środkową i południową ze Skandynawią.

W zachodniej części miasta, na wyspie Uznam, przebiega granica polsko - niemiecka z przejściem otwartym dla ruchu drogowego Świnoujście - Ahlbeck, natomiast w południowo-zachodniej części z podobnym przejściem Świnoujście - Garz. Zniesienie kontroli paszportowej, a także udostępnienie obu przejść dla ruchu samochodowo-autokarowego spowodowało, że miasto stało się jeszcze bardziej dostępne, szczególnie
dla naszych turystów z Niemiec czy Skandynawii. Od strony Niemiec do wyspy Uznam dociera kolej i drogi numer 110 i 111. Po niemieckiej stronie granicy znajduje się lotnisko Heringsdorf (12 km). Od Berlina dzieli Świnoujście zaledwie 160 km, do brzegów Szwecji jest 175 km, a do Danii 150 km.